Committee Elections, Appointments


On April 24, 2019, the Council appointed members from Council (including naturopaths and members of the public) and non-Council naturopaths to Committees. All appointments are for a one-year term. The only exception is the Executive Committee, the members of which are elected by the Council.

Statutory Committees



Statutory Committees are established pursuant to the Health Professions Procedural Code which is Schedule II of the Regulated Health Professions Act, 1991.  The following is a list of the Statutory Committees and the individuals appointed to those Committees by the Council.

Non-Statutory Committees



Non-statutory Committees are appointed by the Council of the College and are established under either a regulation made under the Naturopathy Act, 2007 or under the authority granted to the Council under the by-laws of the College.  The following are the Non-statutory Committees and the individuals appointed to them by the Council.

   

Discipline Committee/Fitness to Practice Committee

From the Council
Jordan Sokoloski, ND (Chair)
Kim Bretz, ND
Shelley Burns, ND
Tara Gignac, ND
Samuel Laldin, public member
R. Gail Goodman, public member
Danielle O'Connor, ND
Scott Sawler, public member
George Tardik, ND
Dianne Delany, public member

From the profession
Rick (Enrique) Olazabal, ND
Madeleine Elton, ND
Laure Sbeit, ND

Executive Committee (Elected)

Kim Bretz, ND: President (Chair)
Tara Gignac, ND: professional member-at-large
Barry Sullivan: Vice President (public member)
Samuel Laldin: public member-at-large
Shelley Burns, ND: professional member-at-large

Inquiries, Complaints, and Reports Committee

From the Council
Kim Bretz, ND
Brenda Lessard-Rhead, ND (Inactive)
Barry Sullivan, public member

From the profession
Glenda Clark, ND (retired)
Sylvi Martin, ND
Erin Psota, ND (Chair)
Vaishna Sathiamoorthy, ND

Patient Relations Committee

From the Council
Shelley Burns, ND (Chair)
Danielle O'Connor, ND 
Samuel Laldin, public member

From the profession
Anthony Moscar, ND

Quality Assurance Committee

From the Council
Tara Gignac, ND
Jordan Sokoloski, ND
Barry Sullivan, public member (Chair)

From the profession
Dielle Raymond, ND
Elena Rossi, ND

Registration Committee

From the Council
Shelley Burns, ND
Danielle O'Connor, ND (chair)
Brenda Lessard-Rhead, ND (Inactive)
Scott Sawler, public member
R. Gail Goodman, public member

From the profession
Jacob Scheer, ND
Laure Sbeit, ND


Terms of Reference are in Resources.

Audit Committee

From the Council
Jordan Sokoloski, ND
Scott Sawler, public member

From the profession
Elena Rossi, ND (Chair)

Examination Appeals Committee

From the Council
George Tardik, ND (Chair)
Dianne Delany, public member

From the profession
Erin Psota, ND

Nominations and Elections Committee

From the Council
Brenda Lessard-Rhead, ND (Inactive)
Dianne Delany, public member

From the profession
Gudrun Welder, ND (Chair)

Scheduled Substance Review Committee

From the Council
Kim Bretz, ND
George Tardik, ND (Chair)
R. Gail Goodman, public member

From the profession
Jean-Jacques Dugoua, ND
Madeleine Elton, ND
Rick Olazabal, ND

Inspection Committee

From the Council
Tara Gignac, ND
Samuel Laldin, public member

From the profession
Rosemary Hnatiuk, ND
Sean Armstrong, ND (Chair)


Terms of Reference are in Resources.